Barometr

Barometr

Autor: warsztat nieokreślony
Tytuł: Barometr z wyposażenia leszczyńskiego ratusza
Czas powstania: przełom XIX/XX wieku
Technika: rzeźbienie, drewno, metal, szkło
Wymiary: 68,5 x 33,5 x 7,5 cm
Muzeum Okręgowego w Lesznie, nr inw. MLH 4856
Zakupiono do zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie w 2016 roku.

Lokacja Leszna w latach 1547–1549 wiązała się między innymi z powołaniem lokalnych władz w osobach: burmistrza i rady miejskiej oraz wójta i sądu miejskiego. Siedzibą obu urzędów był od XVI wieku ratusz, który kilkakrotnie przebudowywano. Pożary nawiedzające miasto w latach 1656, 1707, 1767 i 1790 sprawiły, że z wczesnego wyposażenia budynku nic nie przetrwało. Wśród kilku sprzętów z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku zachował się ozdobny barometr sprężynowy, służący do pomiaru ciśnienia atmosferycznego.

Barometry, w zależności od zasady działania, dzieli się na cieczowe i sprężynowe. Najstarszy barometr cieczowy został zbudowany w 1643 roku przez włoskiego fizyka i matematyka Evangelistę Torricellego (1608–1647), współpracownika Galileusza (1564–1642). W tego typu urządzeniach do pomiaru ciśnienia atmosferycznego wykorzystywana jest ciecz o znacznej gęstości, na przykład rtęć, zawarta w rurce umieszczonej pionowo. Ciśnienie hydrostatyczne cieczy (ciśnienie w spoczywającej cieczy znajdującej się w polu grawitacyjnym), równoważy ciśnienie atmosferyczne. Zmiany tego ciśnienia wpływają na wysokość słupa cieczy.

Barometry sprężynowe wyposażone są w czujnik ciśnieniomierza nazywany aneroidem. Jego zasadniczą częścią jest puszka membranowa, w której panuje obniżone ciśnienie (tzw. puszka Vidiego). Jej odkształcenia – spowodowane zmiennością ciśnienia atmosferycznego – są przenoszone na wskazówkę. Aneroidy wykorzystywane są między innymi w barografach i wysokościomierzach lotniczych.

Ciśnienie możemy wyrażać w jednostkach zwanych paskalami. Ich nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego uczonego i filozofa Blaise Pascala (1623–1662), który znacząco wzbogacił wiedzę o ciśnieniu atmosferycznym. Podziałka barometrów jest wyskalowana w torach (pozaukładowej jednostce miary ciśnienia) lub hektopaskalach.

O pochodzeniu omawianego barometru świadczy umieszczona na odwrocie obudowy tabliczka z napisem: Rathaus No 4 / Lissa (pol. Ratusz nr 4 / /Leszno). Nad tabliczką znajduje się wybity numer: 141. Eklektyczna obudowa barometru wykonana został z drewna. Jest bogato dekorowana liśćmi akantu, sterczynami, stylizowaną wicią roślinną i nakładkami o geometrycznych kształtach. Czujnik ciśnieniomierza umieszczony został w dolnej części korpusu, w okrągłej, toczonej puszcze. Tarcza, przykryta grubym, szlifowanym szkłem wyskalowana została w torach od 71 do 80. Na tarczy umieszczono napisy w języku francuskim: TEMPTE GDEPLUIE PLUIEOUVT VARIABLE BAUTEMPS BAUFLIXE TRES-SEC (pol. burza – deszcz – deszczowy – zmienny – dobra pogoda – stałe warunki – bardzo sucho) . O wysokości aktualnego ciśnienia informowały dwie wskazówki, złota i czarna.

Nad czujnikiem znajduje się termometr umieszczony w drewnianej ramce, flankowany parami rzeźbionych kolumienek. Na blaszanej oprawie, do której przymocowano szklaną rurkę z cieczą, znajduje się podziałka od -10°C do +50°C, gdzie wartość 0°C zastąpiono terminem: GLACE (pol. lód). Przy górnej krawędzi oprawy znajduje się napis: THERMOMETRE (pol. termometr), przy dolnej: CENTIGRADE (pol. ze skalą Celcjusza).

Przednia ściana korpusu na wysokości termometru i czujnika ciśnieniomierza ozdobiona została rytowanymi, poziomymi liniami. Od góry barometr zamyka wysunięty profilowany gzyms zwieńczony przerwanym, trójkątnym naczółkiem (szczytem). 

Barometr zakupiono do zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie w 2016 roku.

 

Barometr z termometrem w drewnianianej, zdobionej skrzynce z tyłu tabliczka z napisem: „Rathaus No 4 Lissa”; wys. 68,5 cm; drewno, metal, szkło; Niemcy (?); przełom XIX i XX wieku; Muzeum Okręgowe w Lesznie; MLH4856


 

Autor jest nieznany. Nie wiemy kto wykonał ten przedmiot.

Barometr pochodzi z Leszna, z około 1900 roku.

 

Barometr wykonany jest z drewna, metalu i szkła. Przedmiot ma wysokość 68,5 centymetra i szerokość 33,5 centymetra.

 

 

Barometr znajduje się w Muzeum Okręgowym w Lesznie, przy ulicy Gabriela Narutowicza 31. Pokazany jest na wystawie stałej pod tytułem „Na styku światów. Historia Leszna od XVI do XX wieku”.

 

Barometr – przyrząd do pomiaru ciśnienia.

 

 

Barometr to przyrząd, który służy do pomiaru ciśnienia, wykonany jest z drewna, metalu i szkła. Obudowa barometru została wykonana z drewna. Jest bogato zdobiona liśćmi i geometrycznymi kształtami. Czujnik barometru znajduje się w dolnej części przedmiotu, w okrągłej puszce. O wysokości ciśnienia informowały dwie wskazówki, złota i czarna.

Nad czujnikiem znajduje się termometr umieszczony w drewnianej ramce. Na blaszanej oprawie, do której przymocowano szklaną rurkę z cieczą, znajduje się podziałka od -10°C do +50°C.

Barometr zakupiono do zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie w 2016 roku.

 

Audiodeskrypcja