Informacje

Wystawa „Na styku światów. Historia Leszna od XVI do XX wieku”, przygotowana została jako ekspozycja stała, w całości poświęcona dziejom miasta. W zamyśle organizatorów ma zachęcać do spotkań, rozmów i wspólnego odkrywania przeszłości.

Położone na wielkopolsko-śląskim pograniczu Leszno, przez stulecia było ważnym ośrodkiem gospodarczym, religijnym i kulturalnym, centrum naukowym i wydawniczym. Miastem, z którym związane były możne rody Leszczyńskich i Sułkowskich, miejscem w którym narodziła się nowoczesna myśl pedagogiczna (XVII w.) oraz filmowa (XIX w.). Słynące z tolerancji, długo wyróżniało się jako siedziba braci czeskich, ważny ośrodek luterańskiej tożsamości i jedno z największych skupisk żydowskich w Polsce.

Na wystawie, nawet najlepiej zaaranżowanej, nie sposób pokazać i opowiedzieć o wszystkim. Uzupełnieniem ekspozycji będzie więc strona internetowa, na której umieszczać będziemy informacje dotyczące różnych zjawisk, zdarzeń i osób związanych z Lesznem. Opracowania źródłowe i ciekawostki, tematy poważne i te traktowane z przymrużeniem oka, dotyczące dalszej i bliższej przeszłości oraz muzealnych zbiorów. W centrum zawsze będzie jednak Leszno, miasto łączące w sobie różne tradycje, idee i przekonania, pozostające – przynajmniej dla części mieszkańców – swoistym axis mundi (osią świata) : fundamentem istnienia, ładu i harmonii, miejscem najważniejszym.

Serwis przygotowany przez Muzeum Okręgowe w Lesznie

Tekst i opracowanie: Dariusz Czwojdrak

Regulamin, Polityka prywatności i dane kontaktowe są dostępne na stronie Muzeum.

Edytuj