Godło cechu młynarzy

Godło cechu młynarzy

Data: XVIII wiek
Technika: stop cyny, odlew
Wymiary: 16,5 x 13,7
Muzeum Okręgowe w Lesznie, nr inw. MLH 403
Zakupiono do zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie w 1964 roku.

Prezentowane godło posiada kształt zbliżony do owalu z dekoracyjnie powycinanymi brzegami. Na awersie w centrum umieszczono wizerunek wiatraka. Po jego lewej stronie znajduje się cyrkiel, a po prawej węgielnica i topór. W górnym polu umieszczono podobiznę ptaka, w dolnym kwiat, po bokach liście akantu. Na rewersie przedstawiono płonące serce trzymane przez pegaza i gryfa. Powyżej umieszczono koronę. Obramienie ma formę wici roślinnej.

Godło najprawdopodobniej należało do cechu młynarzy w Gostyniu. Brak inskrypcji uniemożliwia dokładną atrybucję obiektu. Przedstawienia wiatraka, cyrkla, topora czy węgielnicy znajdowały się zwyczajowo na godłach i pieczęciach cechów młynarskich.

Eksponat został zakupiony do zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie w 1964 roku.

XVIII wiek; stop cyny, odlew; wys.16,5, szer. 13,7; Muzeum Okręgowe w Lesznie; MLH 403


Autor jest nieznany. Nie wiemy kto wykonał ten przedmiot. 

Godło pochodzi z Leszna i ma około 300 lat.

 

Godło wykonane jest z pomalowanego metalu. Przedmiot ma wysokość 16,5 centymetra i szerokość  13,5 centymetra.

 

 

Godło cechu młynarzy znajduje się w Muzeum Okręgowym w Lesznie, przy ulicy Gabriela Narutowicza 31. Pokazane jest na wystawie stałej pod tytułem „Na styku światów. Historia Leszna od XVI do XX wieku”.

 

Godło – znak rozpoznawczy, a godło państwowe to znak państwa umieszczany na flagach, pieczątkach czy monetach.

Cech – organizacja zawodowa jednego lub kilku zawodów.

Młynarstwo – przerób ziaren zbóż na mąkę.

Wiatrak – budynek do mielenia zboża na mąkę.

Pegaz – koń ze skrzydłami.

Gryf – lew ze skrzydłami orła.

300 lat temu w miastach południowo-zachodniej Wielkopolski, takich jak: Leszno, Gostyń, Kościan, Rawicz, Śmigiel czy Wschowa, młynarstwo było bardzo liczne.

Już 400 lat temu młynarze w Lesznie mielili zboże i wysyłali je poza granice Polski. W Lesznie, 350 lat temu było około 70 wiatraków. W końcu XVIII stulecia pracowało tam 86 młynów wietrznych. Umiejscowione na obrzeżach miasta utrwalone zostały na panoramach z tamtego czasu. Produkowaną w nich mąkę sprzedawano najczęściej na Śląsk.

Godło ma kształt podobny do owalu z powycinanymi brzegami. Na jednej stronie znajduje się wizerunek wiatraka. Po jego lewej stronie jest cyrkiel, a po prawej topór. W górnym polu widać obrazek ptaka, a w dolnym kwiatu, po bokach liście. Z drugiej strony widzimy płonące serce trzymane przez pegaza i gryfa. Powyżej umieszczono koronę.

Godło należało do cechu młynarzy w Gostyniu.

Eksponat został zakupiony do zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie w 1964 roku.

Audiodeskrypcja