Aparat fotograficzny według projektu Ottomara Anschütza
Tytuł: Aparat fotograficzny wraz z futerałem
Data powstania: przełom XIX i XX wieku
II Rzesza Niemiecka, Berlin, Carl Paul Goerz
Technika: wyrób fabryczny
Wymiary: aparat fotograficzny: 17,1 x 5,5 cm
futerał: 23 cm x 8,5 cm
kaseta: 12,7 – 13,2 x 4,5 – 5,4 cm
Nr inw. MLT 49
Rozwój fotografii w XIX wieku spowodował zapotrzebowanie na nowy typ aparatu: lekkiego, prostego w obsłudze, przenośnego. Niesłabnące zainteresowanie uwiecznianiem osób, oraz krajobrazów i zabytków na zdjęciach przyczyniło się do powstania wielu firm, które produkowały sprzęt fotograficzny na przełomie XIX i XX wieku. Jedną z nich była firma Carla Paula Goerza, założona w 1886 roku w Berlinie. Pod koniec XIX wieku zasłynęła z produkcji tzw. kamery prasowej zaprojektowanej we współpracy z uznanym fotografem i wynalazcą pochodzącym z Leszna Ottomarem Anschützem (1846 – 1907). Nowinką był aparat fotograficzny wyposażony w migawkę szczelinową, zdolną wykonać ekspozycję (naświetlenie materiału światłoczułego) w czasie 1/1000 sekundy.
Aparat fotograficzny ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie jest wykonany z metalu. Posiada skórzaną osłonę, chroniącą obiektyw. Zdjęcie wykonywano na szklanej kliszy, którą umieszczano w metalowej kasecie. Całość przechowywano w skórzanym futerale. Na aparacie widnieje znak firmy Goerza – kompozycja liter: „CPG”. Pokrywa kasety na szklaną kliszę nosi oznaczenia: „Ottomar Anschütz/ Lissa (Posen)”. Ruchomy obiektyw pozwalał na regulację ostrości i dali widzenia fotografowanego obiektu. (AM)
Autorem aparatu fotograficznego jest Ottomar Anschutz z Leszna. Aparat powstał około 1900 roku.
Aparat fotograficzny wykonany jest z drewna, metalu i skóry.
Przedmiot ma wysokość 20 centymetrów i szerokość 13 centymetrów.
Aparat fotograficzny znajduje się w Muzeum Okręgowym w Lesznie, przy ulicy Gabriela Narutowicza 31. Pokazany jest na wystawie stałej pod tytułem „Na styku światów. Historia Leszna od XVI do XX wieku”.
Aparat fotograficzny – to urządzenie do wykonywania zdjęć.
Historia aparatów fotograficznych ma prawie 200 lat.
Pochodzący z Leszna Ottomar Anschütz (1846–1907) należał do pierwszych wynalazców aparatu fotograficznego. Jako pierwszy na świecie wykonał zdjęcia zwierząt w ruchu. W 1886 roku zbudował aparat, przeznaczony do pokazywania ruchu. Zawodu fotografa uczył się w Warszawie, Berlinie, Monachium i Wiedniu. Aparat fotograficzny zbudowany przez Ottomara Anschütza został wykonany z drewna i metalowych części. Na ścianie, z lewej strony znajduje się pasek ze skóry, który służy jako uchwyt podczas wykonywania zdjęć. Aparat przechowywany jest w skórzanej torbie z metalowym zamkiem.
Eksponat został zakupiony do zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie w 2008 roku.
Audiodeskrypcja