Muszkiet – karabin z podpórką
Rok powstania: 1831 lub 1833 r.
Technika: wyrób rusznikarski, metal, drewno orzechowe (?)
Wymiary: dł. 170 cm
Muzeum Okręgowe w Lesznie, nr inw. MLH 149
Do zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie przekazany został w 1950 roku.
Broń myśliwska z kolekcji leszczyńskiego muzeum wykonana została w zbrojowni Charleville–Mezieres we Francji. Kolba i łoże karabinu wykonane są z drewna, lufa jest gwintowana i posiada 12 bruzd. Broń ładowana była odprzodowo – ładunek miotający wkładano od przodu lufy. Mechanizm kapiszonowy (wynaleziony w 1818 roku), działał dzięki zastosowaniu kominka zastępującego panewkę. W wyniku uderzenia kurka w pojemniczek wypełniony materiałem wybuchowym – zawierającym piorunian rtęci – dochodziło do detonacji i inicjowania wystrzału.
Zabytek najprawdopodobniej pochodzi ze zbiorów dawnego Heimatmuseum we Wschowie. Po 1945 r. przechowywany był w składnicy zabytków w Wygnańczycach (niem. Weigmansdorf). Do zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie przekazany został w 1950 roku.
Muszkiet wykonano w fabryce we Francji. Muszkiet powstał około 200 lat temu.
Muszkiet wykonany jest z metalu i drewna.
Muszkiet ma 170 centymetrów długości.
Muszkiet znajduje się w Muzeum Okręgowym w Lesznie, przy ulicy Gabriela Narutowicza 31. Pokazany jest na wystawie stałej pod tytułem „Na styku światów. Historia Leszna od XVI do XX wieku”.
Muszkiet – to karabin z podpórką.
Muszkiet to broń myśliwska. Składa się z kolby i lufy. Kolba karabinu jest drewniana a lufa metalowa. Na kolbie z lewej strony znajduje się znak przypominający kształtem monetę. W jej centrum znajdują się litery MR. Na metalowej płytce muszkietu wyryto imię i nazwisko właściciela broni.
Muszkiet był ładowany od przodu. Ładunek miotający wkładano od przodu lufy.
W jeden czwartej długości karabinu, licząc od kolby, zamocowano metalową podpórkę. Podpórka przypomina kształtem gruby, ostro zakończony ołówek.
Zabytek najprawdopodobniej pochodzi ze zbiorów dawnego Muzeum we Wschowie.
Muszkiet znajduje się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie od 1950 roku.
Audiodeskrypcja