Dzieci na tle panoramy Leszna

Dzieci na tle panoramy Leszna

Data powstania: Około poł. XIX wieku
Technika: olej, blacha
Wymiary: 32 x 32 cm
Muzeum Okręgowe w Lesznie, nr inw. ML 28
Przekaz, 1953

Obraz jest portretem dwóch nieznanych chłopców na tle panoramy Leszna. Dzieci znajdują się w centrum kompozycji. Namalowane są na pierwszym planie, w całej postaci w otoczeniu dziko rosnących roślin: po lewej stronie wysokiego krzewu malw, a po prawej stronie róży. Chłopcy stoją wyprostowani, pozując do obrazu. Zabawki w ich ręku i uniesiona prawa ręka młodszego dziecka, świadczą, że podczas spaceru bawili się. Obaj ubrani są w proste, jasne spodnie i długie, za kolana ubranie oraz pełne, ciemne buty. Młodszy ma na sobie niebieską sukienkę w kratę z bufiastymi, długimi rękawami. Na sukienkę wyłożony jest ozdobny biały, koronkowy kołnierz. Starszy nosi brązowe wierzchnie okrycie z wyłożonym dużym białym kołnierzem lamowanym koronką. Dzieci są blondynami z krótko przyciętymi włosami i jasną cerą. Rysy ich twarzy są regularne, łagodne. Przy prawym boku starszego chłopca stoi długi drzewiec z czarno-białym proporcem. Młodszy w uniesionej prawej ręce trzyma witkę – kijek, w drugiej zabawkę – czarnego konika na drążku. Strój dzieci oraz zabawki trzymane w rękach  świadczą, iż chłopcy wywodzili się z zamożnej rodziny mieszczańskiej. W tle widać wały miejskie i zabudowę Leszna z niskimi domami, pałacem Sułkowskich, ratuszem oraz wieże kościołów św. Krzyża i św. Mikołaja.

poł. XIX wieku; olej, blacha; wys.32, szer. 32 cm; Muzeum Okręgowe w Lesznie; ML 28


 

Autor jest nieznany. Nie wiemy kto namalował ten obraz. 

Obraz  pochodzi z Leszna, z około 1850 roku.

 

Obraz wykonany jest z metalu, na powierzchni którego namalowano dzieci i miasto Leszno farbą olejną. Obraz ma kształt kwadratu o wysokości 32,5 centymetrów i szerokość  32,5 centymetrów.

 

Obraz znajduje się w Muzeum Okręgowym w Lesznie, przy ulicy Gabriela Narutowicza 31. Pokazany jest na wystawie stałej pod tytułem „Na styku światów. Historia Leszna od XVI do XX wieku”.

 

Obraz – dzieło plastyczne  przedstawiające kogoś lub coś, wykonane za pomocą farb, kredek i ołówka na płótnie, papierze lub desce.

Panorama – widok, ale też obraz z widokiem.

 

Na tle dawnego miasta Leszna stoi dwóch kilkuletnich chłopców. Starszy ubrany jest w brązowy płaszczyk z wyłożonym białym kołnierzem obszytym koronką oraz żółte spodnie. Prawą ręką przytrzymuje biało-czarną flagę na długim kiju. Młodszy z chłopców ubrany jest w sukienkę w ciemnoniebieską kratę z dużym koronkowym kołnierzem i długie białe spodnie w delikatne prążki. W prawej, uniesionej ręce trzyma kijek, w lewej czarnego konika. Strój dzieci oraz zabawki trzymane w rękach  świadczą, iż chłopcy wywodzili się z bogatej rodziny.  Za dziećmi, z lewej strony kępa kwitnących kwiatów. W tle panorama Leszna z fragmentem wałów miejskich, pałacem Sułkowskich (rodzina do której dawniej należało Leszno), ratuszem, kościołami św. Mikołaja i św. Krzyża. Miasto oglądane jest od północno- wschodniej strony.

Audiodeskrypcja